A legfrissebb inflációs adatok nyomán a hazai gazdasági elemzők még óvatosságra intenek, mivel több kockázat is jelen van még a gazdaságban. A mostani, a várakozásoknál kedvezőbb 7,9 százalékos adatban szerepe van szerintük a visszaeső lakossági keresletnek. A szakértők nem várják, hogy a Magyar Nemzeti Bank változtatna a kamatpályán a vártnál alacsonyabb szint miatt.
Közel egyéves csúcsára erősödött a forint az elmúlt hetekben, kiváló teljesítményével idén már az egyik legjobban teljesítő deviza lett. Ennek ugyanakkor ára van: a rendkívül magas kamatok. Ezek után adódik a kérdés: vajon merre mehet tovább a közeljövőben és melyek azok a hazai és nemzetközi tényezők, amelyek meghatározzák a hazai fizetőeszköz kurzusának irányát. Egyáltalán miért reagál a forint ennyire érzékenyen minden piacbefolyásoló hírre? Következő ingyenes befektetői klubrendezvényünkön ezt a témát járjuk körbe három meghívott piaci szakértő segítségével.
Felemás inflációs adatok jelentek meg szerda reggel, hiszen ugyan tovább csökkent márciusban az áremelkedési ütem, de a vártnál kisebb mértékben. Ráadásul az MNB alapmutatói is azt erősítik meg, hogy a dezinfláció szerkezetében vannak rossz hírek.
A járványhelyzet javulását nevezték meg a Portfolio által megkérdezett elemzők az első olyan lehetséges eseménynek, amely 2022-ben jelentősen javítaná a gazdasági és piaci kilátásokat. Ezúttal nem az alapforgatókönyvekre, hanem azokra a szcenáriókra voltunk kíváncsiak, amelyek kis eséllyel következnek be, de nagy lenne a gazdasági-piaci hatásuk (röviden fekete hattyúknak nevezik az ilyen előrejelzéseket). A megkérdezett elemzők a járványhelyzet mellett az EU integráció erősödését, Magyarország és az EU vitáinak pozitív fordulatát nevezték meg, de említésre került az esetleges áttörés az energiatárolás terén, a GDP jelentőségének csökkenése, és a kedvező inflációs fordulat is. A negatív kimenetelű fekete hattyúkról egy másik cikkben számolunk be.
Az inflációs nyomás erősödését említették legtöbbször a megkérdezett elemzők, amikor a jövő évi kis valószínűséggel bekövetkező, de annál jelentősebb piaci-gazdasági hatású forgatókönyvről kérdeztük őket. A pozitív és a negatív kockázatokra is rákérdeztünk, ebben a cikkben utóbbiakat vesszük sorra: az elemzők megemlítették a zöld fordulat elmaradását, az energiaárak további emelkedését, Kína stagnálását, az omikronnal kapcsolatos kockázatokat, de még egy Donald Trump vezette amerikai forradalom is szerepel a válaszok között.
Ismét kiújul a kereskedelmi háború, a jogállamisági feltételrendszer miatt már jövőre zavar lehet az EU-s pénzekkel, nem sikerül elérnünk az immunitáshoz szükséges átoltottsági szintet - csak néhány azok közül a negatív kockázatok közül, amelyek bekövetkezését a hazai makrogazdasági elemzők (bár nem tartják valószínűnek) nem zárják ki. Mint az előző években, idén is megkérdeztük az elemzőket arról, hogy mik azok a csekély valószínűségű, de megvalósulásuk esetén jelentős hatású események, amelyek a feje tetejére állíthatják jövőre a világgazdaságot.
Szinte teljesen leállhat idén a magyar gazdaság, de jelentős visszaesésre is van esély a GDP-ben – vélik a Portfolio által megkérdezett elemzők. A becslések szinte naponta változnak az újabb és újabb bejelentésekkel, a legfontosabb kérdés most az, mennyire húzódik el a válság.
Leértékelődő pályán maradhat a forint, így ne lepődjünk meg azon, ha 2020-ban új történelmi mélypontot is látunk az euró ellenében - a Portfolio által megkérdezett elemzők összességében így vélekednek a hazai fizetőeszköz 2020-as kilátásairól. Arra is kíváncsiak voltunk, milyen árfolyamra számítanak a nyári hónapokban.
Beindul a zöld deal, Európa, illetve azon belül Németország a fiskális lazítás útjára lép, Donald Trump elveszíti az elnökválasztást, globális pain trade – a Portfolio által megkérdezett elemzők pozitív kockázatai a 2020-as évre. A tegnap felvázolt veszélyforrások mellett most bemutatjuk a lehetséges kedvező forgatókönyveket, hogy olvasóink mindenre felkészülhessenek.
Nem csitul a kereskedelmi háború, elszáll a dollár, tartósan a cél fölé kerül a magyar infláció, megbukó olasz kormány, technikai recesszió a fejlett világban, kínai lassulás és adósságválság, német ingatlanlufi kipukkanása – érdemes tisztában lenni a 2020-ban várható legnagyobb negatív kockázatokkal. A Portfolio pedig a hagyományokhoz híven a hazai makroelemzők segítségével felkészíti az olvasókat ezekre (is).
Még legalább egy évig maradnak Magyarországon a jelenlegi laza monetáris kondíciók az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik 2019 közepétől számítanak lassú, fokozatos változásra.
Az elemzők véleménye eltér a monetáris politika további irányairól, ez derül ki azokból a kommentárokból, amelyeket a kamatdöntés után küldtek el az MTI-nek.
Évek óta emelkedő részvénypiacok, folyamatosan új csúcsra dráguló lakások és bitcoin-őrület után mi is lehet vajon a legnagyobb kockázat 2018-ban? A válasz: ha ezek a lufik kipukkadnak. Újévi cikksorozatunk második része, a negatív kockázatokat vesszük sorra.
Beruházási boom Magyarországon, az amerikai adóreform kedvező fogadtatása, az uniós integráció fejlődése, lazább EKB, szünetet tartó Fed, erőteljesebb bérnövekedés világszerte - ezeket említették a Portfolio-nak nyilatkozó elemzők a 2018-as pozitív kockázatok között.
Kiszámítható új amerikai elnökség, Európa tündöklése, a perifériális országok helyzetének rendeződése, csak fokozatosan lassuló kínai gazdaság, ismét bővülő világkereskedelem - ezek azok a kedvező forgatókönyvek, amelyeket a Portfolio által megkérdezett elemzők megemlítettek a 2017-es év kilátásaival kapcsolatban. Az is könnyen elképzelhető mindezek mellett, hogy a magyar gazdaság növekedése meglepetést okoz.
Rengeteg olyan kockázatot azonosítottak a Portfolio által megkérdezett elemzők, amelyek akár már az új évben "robbanhatnak". Európát a 2017-ben várható választások eredményei, vagy épp egy ismét felerősödő görög válság rázhatja meg, Kínában ijesztő mértékű és ütemű az eladósodás, közben Törökország pénzügyi krízise is a fejünk felett lebeg. És akkor még a klímaváltozás gyorsulásának következményeivel még nem is számoltunk.
Balesetek történtek, a forgalom torlódásáról jött jelentés.
Budapesten adták ki, nagyobb mennyiségű hó jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?